Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náš přítel z Kavkazu

Ázerbájdžán je významným obchodním partnerem Česka. Plynařská a ropná velmoc ale zažívá v posledních letech horší časy. Režim začíná nervóznět a přitvrdil boj proti aktivistům. Česká vláda je ale v klidu - soustředí se na obchod. 

Matanat Azizovová si oddechne, nedůvěřivě se rozhlédne po Náměstí Republiky a dlouho mlčí. „Mluvit o tom je nebezpečné. I tady se bojím říct odpověď,“ reaguje na dotaz, jestli lze politické zřízení v Ázerbájdžánu nazvat diktaturou. Čtyřicetiletá aktivistka a nyní už azylantka se před rokem rozhodla kvůli politickým represím ze země utéct. Ze země, kterou západní státy často kritizují kvůli porušování lidských práv. Česká republika mezi nimi není.

Tedy ne že by o Ázerbájdžán naši politici neměli zájem, jak dokazují slova ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka: „Ázerbájdžán je náš nejvýznamnější obchodní a strategický partner na jižním Kavkazu,“ řekl na sklonku minulého roku. Do země potom dovezl k obchodnímu jednání 40 českých exportérů a osobně pokřtil nově vzniklou pobočku CzechTrade v Baku. Navázal tak na vlnu evropského sbližování s ropnou velmocí u Kaspického moře.

Vrcholem „poevropšťování“ Ázerbájdžánu pak byly v červnu grandiozní Evropské hry, sportovní akce úspěšně evokující atmosféru olympiády. A to spíše utracenými financemi než po stránce atletických výkonů. Například pětiminutové vystoupení Lady Gaga na otevíracím ceremoniálu stálo pořadatele v přepočtu 50 milionů korun. Z akce těžili i čeští exportéři - v Baku jezdili autobusy IVECO celkem za 800 milionů korun. Prezident Ilham Alijev a jeho režim tak ukázali zemi plnou štěstí, bohatství a příležitostí. A hlavně zemi, která chce patřit do Evropy.

Ale ne zas až tak hodně. Stačí vyjít v Baku ze supermoderních hal a ztratit se pár ulic do částí města, kam turisté nechodí. Za narychlo zbudovanými vysokými zdmi ukryli pořadatelé chudinské čtvrti plné chatrných domečků a ohýnků. A hlavně jejich obyvatel, kteří doufají v lepší život.  Na druhé straně města zase sedí političtí vězni z řad novinářů a aktivistů.

O pronásledování disidentů během posledních let psaly BBC nebo Guardian. Jejich novináři nebyli následně na Evropské hry akreditováni. Ázerbájdžán taktéž na akci zakázal vstup organizacím Amnesty International a Human Rights Watch, podle které tamní režim poslal jenom za rok 2014 do vězení 35 politických vězňů. „Ázerbájdžán chce být západní zemí, nechce ale přijímat nic z evropské tradice o lidských právech. Naplno se vrátily doby Sovětského svazu,“ říká aktivistka Matanat Azizovová.

Hodný a zlý Ázerbájdžán

Přesuňme se o jeden rok zpátky. Na ázerbájdžánských televizních kanálech běží silná antievropská a antiamerická propaganda. „Bylo to jasné vydírání Západu - buď s námi budete dělat obchod, nebo půjdeme za Ruskem,“ komentuje Matanat Azizovová. K protizápadním náladám taktéž přispěly výtky evropských států proti porušování lidských práv v Ázerbájdžánu. Ozvalo se například Německo, jehož parlament schválil rezoluci požadující propuštění tamních politických vězňů. „Kdo si myslí, že jsou? K ničemu Němce nepotřebujeme, kdežto oni potřebují naši ropu a plyn,“ ohradil se ostře proti rezoluci Ilham Alijev.

V roce 2014 vláda zintenzivnila i boj uvnitř země. Byl přijat zákon zakazující podporu neziskových organizací z evropských fondů a policie začala zatýkat aktivisty kritizující vládu a prezidenta Alijeva. „Po arabském jaru nebo ukrajinské krizi se vláda hrozně bojí, že by se tyto revoluce mohly opakovat i v Ázerbájdžánu. S tím mimo jiné začal stoupat i tlak Ruska,“ říká Matanat Azizovová. Kromě strachu z revoluce ale existuje i další důvod, proč prezident Alijev a jeho režim začali nervoznět.

Ázerbájdžán totiž takřka stojí a padá s prodejem ropy, jíž je země u Kaspického moře bohatě obdarována. Například Česká republika každý rok čerpá z kavkazské země ropu za 1,5 miliardy dolarů. S radikálním poklesem cen černého zlata ale tvrdý režim prezidenta Alijeva začal kolísat. Klesající příjmy naplno ukázaly dopady korupce ve všech sférách státní správy a daly za pravdu dřívějším zprávám mezinárodních finančních institutů, které upozorňovaly na neschopnost Ázerbájdžánu správně hospodařit s ropným bohatstvím.

„Pro Alijeva je ropa klíčová. Když ale její ceny už delší dobu padaly dolů, začal mít strach. Chce se proto více soustředit na plyn, ke kterému musí najít nové zahraniční partnery,“ říká Matanat Azizovová. Ázerbájdžán tak během jednoho roku vyměnil masku zlého policisty za hodného a i s chystanými Evropskými hrami udělal vládce země Ilham Alijev vše pro to, aby se Západu zalíbil. Na slavnostní ceremoniál ale přijeli z vysokých evropských státníků jen Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Akce tak možná paradoxně připoutala více pozornosti k porušování lidských práv.

Obchod a mlčení

Podle Matanat Azizovové v zemi převládají praktiky z dob, kdy byl Ázerbájdžán jednou z republik Sovětského svazu. Odvolává se při tom na pozatýkané novináře a lidskoprávní aktivisty, kterých končí za mřížemi v posledních letech čím dál více. Souhlasí s ní i šéf Člověka v tísni Šimon Pánek a dodává: „Ázerbájdžán, právě proto, že má ropu a že je důležitým partnerem některých západoevropských států a Spojených států, tak je mu tolerováno víc, než by bylo jiným zemím.“

Ke zlepšení poměrů nepomohl ani apel už zmíněného Německa, ani například výzva kapely U2, která při jednom ze svých koncertů v době konání Evropských her promítla fotografie několika ázerbájdžánských disidentů a vyzvala k jejich propuštění.  Mezi promítanými byla i investigativní novinářka Chadidža Ismailová, jejíž zatčení vzbudilo v zahraničí největší pobouření. Ismailová byla nejdříve vydírána intimním videem ze své ložnice, následně byla zatčena a teď sedí ve vazbě. Hrozí jí až 7 let kriminálu. Zastánci Ismailové ale říkají, že známá novinářka jenom příliš dlouho při odhalování korupce a nelegálního majetku politiků (mimo jiné v Karlových Varech) píchala do vosího hnízda.

„Chadidža Ismailová se nebála výhružek a dodala tak odvahu mnoha dalším aktivstům. Lidé by chtěli žít lépe a říkat, co si myslí. Mají ale strach. Při nesouhlasu s režimem ztratí v nejlepším případě práci. Policie používá i takové praktiky, kdy podstrčí lidem zbraň nebo drogy,“ popisuje Matanat Azizovová. Nejhorší pro odpůrce režimu je ale představa, že za ně bude pykat někdo z jejich blízkých. A právě proto se Matanat Azizovová bojí i pod politickou ochranou České republiky označit režim v zemi plné svých příbuzných za diktátorský. 

Protože i když Ázerbájdžán ztratil něco ze svého bohatství a jistoty, Ilham Alijev dál drží moc pevně ve svých rukou. A ví přesně, kdy má znovu přitlačit. Těží hlavně z podpory venkova, který politikou a sociálnímí sítěmi nežije tolik jako metropole Baku. „Na venkově se lidé dívají jenom na státní televizi, kde se často ukazuje, jak chudáci trpí po revoluci v Iráku, Lýbii nebo Sýrii. Vláda tvrdí, že  USA má připravenou takovou revoluci i pro Ázerbájdžán,“ popisuje Matanat Azizovová.

Disent ale paradoxně strach z revoluce se svými pronásledovateli sdílí. „Pokud by začaly docházet peníze, lidé pravděpodobně vyjdou do ulic. Revoluce a násilí ale nepřinesou nic dobrého,“ myslí si Matanat Azizovová. Podle ní jsou jedinou cestou ke změně demokratické volby, jež ale v „zemi ohně“ podle mezinárodních pozorovatelů zatím neprobíhají. Jedinou pákou na Ázerbájdžán zůstává Rada Evropy, mezi jejíž členy se Alijevova země řadí. I přes časté připomínky Rady a lidskoprávních hnutí se ale Ázerbájdžán svých pravidel nevzdává. „Všechny ty rezoluce jsou jen cáry papíru, a proto nikdy nebudou mít žádnou platnost. Ať to slyší jejich tvůrci i všechen náš lid - nikdo nebude Ázerbájdžánu  nic diktovat,“ reagoval na výtky Ilham Alijev

Matanat Azizovová spolu se svými kolegy doufá, že evropské země budou při vyjednávání vzájemných obchodů myslet i na lidskoprávní otázku a na Ázerbájdžán budou kvůli porušování lidských práv soustavně tlačit. Představitelé české vlády se k tomu zatím ale na rozdíl od zmíněného Německa nebo Švédska neodhodlali, přestože k tomu mají při vyjednávání o dodávkách plynu ideální možnost. „Pochopila jsem, že byznys je pro Českou republiku významnější než lidská práva. Je jasné, že každá země potřebuje obchod a peníze. Ale mlčení občas znamená souhlas,“ uzavírá Matanat Azizovová.

 

Autor: Jakub Slunečko | středa 28.10.2015 22:39 | karma článku: 7,70 | přečteno: 392x
  • Další články autora

Jakub Slunečko

Bůh je černej. Našel jsem ho

Tohle není žádná filosofie, jenom hledání životní cesty v brazilském Riu de Janeiru. Na největší party, kterou jsem kdy zažil.

25.8.2016 v 16:00 | Karma: 16,02 | Přečteno: 678x | Diskuse| Cestování

Jakub Slunečko

V uprchlickém táboře: Na hranici staré Evropy

Nepříjemné dusno a štiplavý zápach plní stan uprchlického tábora u městečka Spielfeld na rakousko-slovinské hranici. Je krátce před půlnocí a dovnitř proudí armádou organizovaná řada lidí.

19.11.2015 v 10:50 | Karma: 13,44 | Přečteno: 1750x | Diskuse| Občanské aktivity

Jakub Slunečko

Nemůžeme se jenom dívat na to, jak uprchlíci trpí

Příběh dobrovolníka Pavla Filgase (31), který jezdí ve volném čase pomáhat na hranice uprchlíkům. Pracuje jako architekt a duši si léčí kreslením v ulicích Bratislavy.

30.10.2015 v 9:32 | Karma: 8,74 | Přečteno: 1330x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Zjevení u řeky

Až půjdeš dolů k řece, tak přilož ucho na hladinu a vnímej, co ti vlny řikají. Možná rozezní se hasič ohně tóny Smetanovy nejznámější. A v tu chvíli nebudeš moci rozpoznat, kam se všechno řítí a budeš i schopen uvěřit, že hladina se sune směrem na jih, do kopce se šplhá jako lososi, až k šumavským pramenům. Budeš se smát sám sobě, že právě vytahuješ starou cigaretu z krabičky a karbanickým hodem ji vrháš do řeky, očekávaje jestli hne se k severu, nebo k jihu. Protože nejseš si jist vůbec ničím a zbytek vědomí ti mámí trombon v tónech extáze Smetanových myšlenek.

19.3.2015 v 10:25 | Karma: 7,99 | Přečteno: 241x | Diskuse| Poezie a próza

Jakub Slunečko

Velké koště společnosti

V Hongkongu se scházejí zástupci znepřátelených stran k vzájemným hovorům. Na každé straně místnosti jsou čtyři muži a jedna žena. Sedí proti sobě a nemůžou být navzájem více odlišní. Na jedné straně představitelé lokální vlády Hongkongu ve středním věku a v typickém, byznysmenském oděvu. Proti nim, jako jejich mladická, zrcadlící se reflexe, sedí zástupci protestujícího studenstva, v džínách a tričkách s nápisem „Freedom Now“. „Můžeme souhlasitpouze s tím, že s jejich požadavky nemůžeme souhlasit,“ usmívá se mluvčí hongkongské vlády.

15.11.2014 v 18:51 | Karma: 7,40 | Přečteno: 283x | Diskuse| Politika

Jakub Slunečko

USA: Jak postavit chudáka před soud

„A proč jedete k soudu,“ ptám se Diany, která vrhá uhýbavý pohled pryč ode mě. „Srazilo mě auto,“ sotva procedí a konečně na mě upře zrak. „Tak to doufám, že vyhrajete,“ povzbuzuju ji a pořád se divím těm rozpakům. „Ale ne, to auto ujelo a už ho nenašli, to já jsem ta obviněná...“

25.9.2014 v 10:50 | Karma: 20,64 | Přečteno: 1432x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Jakou cenu má americká hrdost?

Na východě Spojených států, ve Wildwoodu, nás zastihnul 4. červenec. Největší svátek americké nezávislosti ale připomínal spíš biblickou potopu. Od rána padaly z nebe takové proudy deště, že to vypadalo, jako by se celá tropo

7.7.2014 v 18:45 | Karma: 9,44 | Přečteno: 581x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Jací jsme

Znal jsem jednu mladou anorektičku, která z ničeho nic skonala. Jedla málo cukrů, tak si to tělo začalo brát po svém a sežralo ji srdce. Kousek po kousku se vyživovalo z myokardu, až to prostě bouchlo. Ženská se sesypala a bylo po ní.

28.5.2014 v 21:49 | Karma: 17,93 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Bezvěrec na katolické mši

Zase po nějaké době jsem navštívil katolickou mši svatou. Učinil jsem tak na dnešní velikonoční neděli, kdy křesťané oslavují svůj největší svátek. Sám pocházím z katolické rodiny a občas rád zavítám do míst, kde jsem strávil kus svého dětství přemýšlením o věcech naprosto mimo linii bohoslužby. Ale i dnešní den, o pár let dospělejší, jsem si připadal jako dítě na úplně odlišné vlně.

20.4.2014 v 15:47 | Karma: 23,43 | Přečteno: 1847x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Drolící se Evropa

Nelegální referendum na Krymu a následné připojení tohoto poloostrova k Rusku není v současné Evropě ojedinělým jevem. Ve Španělsku má separatistické touhy osmimillionové Katalánsko, v Itálii je to nejnověji oblast Benátek, která se chce odtrhnout od své země a EU. Současná móda vyhlašování autonomií je jistě zapříčiněna i neutěšenou ekonomickou deziluzí a pocitem určitého vydírání ze strany centrální moci daných států. Rozdílný je politický i historický kontext všech výše jmenovaných případů, ale opomíjí se suverenita státu, která je základní.

23.3.2014 v 8:01 | Karma: 11,40 | Přečteno: 980x | Diskuse| Politika

Jakub Slunečko

My, antibyrokratičtí fašisti

Znáte to, něco vás naštvavá dost dlouho, ale nikdy to nepřeteče. Může to být náhmatem nádobí v myčce umyté a nastavené do tak úžasné pozice, že při jeho vyjímání z mycí obludy se vám vylije několik desítek mililetrů vody vyprsklé tou příšerou při obřadu očištění na vaše krásné nové tričko. Nebo třeba taková stará sousedka, která má to štěstí, jak říká, že se dožila důchodu ještě za zlatého bolševika, a už přes 25 let nemá nic bohulibějšího na práci než ze svého balkonku sledovat vás v ranní sebevražedné náladě při vaší cestě do města. Už víte, co myslím? Každého dne vám tyto zdánlivé maličkosti ukousnou kousek mozku, kde sídlí sebeovládání, až to jednou bouchne.

21.3.2014 v 9:50 | Karma: 8,09 | Přečteno: 401x | Diskuse| Společnost

Jakub Slunečko

Italská reality show nekončí

Přesně před dvěma týdny se z přesýpacích hodin začalo pro Italy usypávat pár dní naděje. Devátého prosince v půlnočních hodinách obsadily tisíce protestantů hlavní silniční a železniční tahy, vyšly do ulic a spustily vlnu protestů v ulicích Turína, Říma, Neapoli a dalších velkých měst. Cíl? Zatočit konečně s kastou úplatných a zlodějských politiků. Co se od té doby změnilo?

23.12.2013 v 13:07 | Karma: 12,61 | Přečteno: 909x | Diskuse| Politika

Jakub Slunečko

„Probuďte se!“ Itálie plápolá revolucí bez povšimnutí médií

Aniž by byla jedinou zprávou v tuzemských i většině zahraničních médiích zmíněna, začala dnes po půlnoci třídenní masivní akce, kterou Italové nenazývají nijak méně než revoluce.

9.12.2013 v 14:26 | Karma: 46,35 | Přečteno: 34022x | Diskuse| Politika

Jakub Slunečko

Pohádka o growshopech

Až budu mít jednou zvídavé neposedné děti a budu je chtít místo použití násilí uspat nějakým hlubokým příběhem, povím jim, jak strýček Olda při razii na growshopy za katr přišel.

30.11.2013 v 18:08 | Karma: 19,09 | Přečteno: 895x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3132x
...

Seznam rubrik